22-400 Zamość
ul. Śląska 45 A
podpułkownik
WILHELM KICZAK
10.01.1898 r.
zginął w Katyniu
zamordowany strzałem w tył głowy
przez NKWD w 1940 r.
Wilhelm Kiczak, syn Szymona i Anny z Jasieckich, urodził się 10 stycznia 1898 r. w Przemyślu. Jako kilkunastoletni chłopiec należał do I Drużyny Skautowej im. Dezyderego Chłapowskiego w Przemyślu. W 1914 r. ukończył sześć klas w przemyskim I Gimnazjum Państwowym. Zgodnie z rozkazem Naczelnej Komendy Skautowej w sierpniu 1914 r. wstąpił do Polowej Drużyny Sokoła, a następnie do Legionu Wschodniego we Lwowie.
W latach 1915-1918 brał udział we wszystkich bitwach stoczonych przez 3 Pułk Piechoty Legionów, aż do bitwy kaniowskiej. Dwukrotnie został odznaczony za waleczność. W grudniu 1918 r., po powrocie z niewoli niemieckiej, do której trafił po kryzysie przysięgowym, wstąpił do Białostockiego Pułku Strzelców. Kilkanaście dni po bitwie pod Kozaczyzną podchorąży Kiczak dostał się do litewskiej niewoli, z której uciekł ostatniego dnia sierpnia 1920 r. Później służył jako adiutant Białostockiego Pułku Strzelców.
W 1921 r. ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Bydgoszczy i mianowany został podporucznikiem. Pełnił służbę w 6 Pułku Piechoty Legionów. Potem został wykładowcą w toruńskiej Centralnej Szkole Strzelniczej. W 1928 r. porucznik Kiczak zainteresował się sportem strzeleckim. Wielokrotnie był kierownikiem Komisji Kwalifikacyjnej w Międzynarodowych Zawodach Strzeleckich. Przyczynił się do rozwoju tej dyscypliny sportu w Polsce.
W ostatnich latach przed wybuchem II wojny światowej pracował w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie. Przed wrześniem 1939 r. został przeniesiony do sztabu 3 Dywizji Piechoty w Zamościu. Przebiegu służby z tego okresu oraz udziału w wojnie obronnej 1939 r. nie udało się ustalić. Nie wiadomo też, w jakich okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli.
Od późnej jesieni 1939 r. przebywał wobozie jenieckim w Kozielsku. Podczas ekshumacji grobów w Katyniu w 1943 r. został rozpoznany przez ekipę Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.
Wilhelm Kiczak został pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownikaWojska Polskiego.
Dąb Pamięci na terenie SOSW w Zamościu
Misją Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego jest kształcenie, wychowanie oraz zapewnienie opieki dzieciom i młodzieży
z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, dążenie do ich maksymalnej samodzielności.
22-400 Zamość
ul. Śląska 45 A