Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wilhelm Kiczak

podpułkownik WILHELM KICZAK ur. 10.01.1898 r. zginął w Katyniu zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD w 1940 r.

podpułkownik

WILHELM KICZAK

10.01.1898 r.

zginął w Katyniu

zamordowany strzałem w tył głowy

przez NKWD w 1940 r.

 

Wilhelm Kiczak, syn Szymona i Anny z Jasieckich, urodził się 10 stycznia 1898 r. w Przemyślu. Jako kilkunastoletni chłopiec należał do I Drużyny Skautowej im. Dezyderego Chłapowskiego w Przemyślu. W 1914 r. ukończył sześć klas w przemyskim I Gimnazjum Państwowym. Zgodnie z rozkazem Naczelnej Komendy Skautowej w sierpniu 1914 r. wstąpił do Polowej Drużyny Sokoła, a następnie do Legionu Wschodniego we Lwowie.

W latach 1915-1918 brał udział we wszystkich bitwach stoczonych przez 3 Pułk Piechoty Legionów, aż do bitwy kaniowskiej. Dwukrotnie został odznaczony za waleczność. W grudniu 1918 r., po powrocie z niewoli niemieckiej, do której trafił po kryzysie przysięgowym, wstąpił do Białostockiego Pułku Strzelców. Kilkanaście dni po bitwie pod Kozaczyzną podchorąży Kiczak dostał się do litewskiej niewoli, z której uciekł ostatniego dnia sierpnia 1920 r. Później służył jako adiutant Białostockiego Pułku Strzelców.

W 1921 r. ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Bydgoszczy i mianowany został podporucznikiem. Pełnił służbę w 6 Pułku Piechoty Legionów. Potem został wykładowcą w toruńskiej Centralnej Szkole Strzelniczej. W 1928 r. porucznik Kiczak zainteresował się sportem strzeleckim. Wielokrotnie był kierownikiem Komisji Kwalifikacyjnej w Międzynarodowych Zawodach Strzeleckich. Przyczynił się do rozwoju tej dyscypliny sportu w Polsce.

W ostatnich latach przed wybuchem II wojny światowej pracował w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie. Przed wrześniem 1939 r. został przeniesiony do sztabu 3 Dywizji Piechoty w Zamościu. Przebiegu służby z tego okresu oraz udziału w wojnie obronnej 1939 r. nie udało się ustalić. Nie wiadomo też, w jakich okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli.

Od późnej jesieni 1939 r. przebywał wobozie jenieckim w Kozielsku. Podczas ekshumacji grobów w Katyniu w 1943 r. został rozpoznany przez ekipę Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Wilhelm Kiczak został pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownikaWojska Polskiego.

 

Dąb Pamięci na terenie SOSW w Zamościu

Data dodania: 2022-05-02 12:58:05
Data edycji: 2022-05-06 12:16:15
Ilość wyświetleń: 620

Nasi Partnerzy

Misją Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego jest kształcenie, wychowanie oraz zapewnienie opieki dzieciom i młodzieży
z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, dążenie do ich maksymalnej samodzielności.

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej