Projekt Unijny "Rozwój kształcenia zawodowego szkół Miasta Zamość" kliknij po więcej informacji

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Lektury

Wykaz obowiązujących lektur w roku szkolnym 2019 / 2020

 

Klasa 4

  • Jan Brzechwa – „Akademia pana Kleksa
  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé – „Mikołajek” (wybór)
  • Józef Wybicki – „Mazurek Dąbrowskiego”
  • Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz” (fragment dotyczący opisu chmur), „Pani Twardowska”
  • Magdalena Grądzka – „Piast Kołodziej”, „O Lechu, Czechu i Rusie”
  • Wanda Chotomska – „Legenda o warszawskim bazyliszku”
  • Charles Perrault – „Kopciuszek”
  • Aleksander Puszkin – „Bajka o rybaku i rybce”
  • Oskar Kolberger – „O szewczyku”
  • Janusz Christa – „Kajko i Kokosz. Szkoła latania (fragment)
  • Konstanty Ildefons Gałczyński – „Wizyta”
  • Julian Tuwim – „Spóźniony słowik”
  • pieśń „Maszerują strzelcy”
  • Joanna Kulmowa – „Marzenia”, „Zasypianie lasu”
  • Jan Brzechwa – „Samochwała”
  • Władysław Bełza – „Motyl”
  • Anna Kamieńska – „Babcia”

Lektury uzupełniające w roku szkolnym 2019/2020:

  • Andrzej Maleszka – „Magiczne drzewo. Pojedynek”
  • Roald Dahl – „Charlie i fabryka czekolady”

 

Klasa 5

  • Bolesław Prus ,, Katarynka".
  • Wybrane mity greckie: mit o powstaniu świata, mit o Demeter i Korze, mit o Syzyfie, mit o Dedalu i Ikarze, mit o Tezeuszu i Ariadnie, mit o Heraklesie.
  • Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa.
  • Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks).
  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (2 opowiadania).
  • Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni.
  • Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa.
  • Wybrane legendy polskie

Klasa 6a

  • Bolesław Prus ,, Katarynka".
  • Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi.
  • Ignacy Krasicki, wybrane bajki .
  • John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem.
  • Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy.
  • Wybrane mity greckie: mit o Heraklesie, mit o Tezeuszu i Ariadnie, mit o Orfeuszu i Eurydyce.
  • Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne: o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie.

Klasa 2az

  • William Szekspir Makbet; A. Mickiewicz Dziady cz.III;
  • Bolesław Prus Lalka; Sławomir Mrożek – wybrane opowiadanie;
  • Czesław Miłosz – wybór wierszy;
  • Stanisław Wyspiański Wesele; utwór zaproponowany przez uczniów.

Klasa 3az 

  • Bruno Schulz – wybrane opowiadanie, np.Ojczyzna;
  • Gustaw Herling-Grudziński Inny świat;
  • Wieża;Zbigniew Herbert – wybór wierszy,
  • Dorota Masłowska Między nami dobrze jest;
  • Karol Wojtyła Przed sklepem jubilera; utwór zaproponowany przez uczniów.

 

Klasa 7

  • Antoine de Saint-Exupéry – „Mały Książę”
  • Jan Kochanowski – „Na lipę”, „Na dom w Czarnolesie”, „O żywocie ludzkim”, „Na zachowanie”, „Serce roście patrząc na te czasy…”, „Jest kto, co by wzgardziwszy te doczesne rzeczy…”
  • Jan Sztaudynger – „Piórka” (wybór)
  • Stanisław Jerzy Lec – „Myśli nieuczesane” (wybór)
  • Ignacy Krasicki – „Żona modna”
  • Aleksander Fredro – „Zemsta”
  • Charles Dickens – „Opowieść wigilijna”
  • Adam Mickiewicz – „Dziady cz. II”, „Śmierć pułkownika”, „Reduta Ordona”, „Świtezianka”, „Stepy akermańskie”
  • Stefan Żeromski – „Syzyfowe prace”
  • Henryk Sienkiewicz – „Quo vadis”
  • Jan Lechoń – „Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczą główną…”
  • Kazimierz Wierzyński – „Zielono mam w głowie”
  • Czesław Miłosz – „Dar”
  • Cyprian Norwid – „Moja piosnka [II]”
  • Leopold Staff – „Prośba o skrzydła”
  • Jan Twardowski – „Podziękowanie”
  • Jerzy Liebert” – „Nadzieja”

Lektury uzupełniające w roku szkolnym 2019/2020:

  •  Henryk Sienkiewicz – „Krzyżacy”
  • Agatha Christie – „Morderstwo w Orient Expressie

 


KLASA 8 SZKOŁA PODSTAWOWA

LEKTURY OBOWIĄZKOWE

  • Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż) – Melchior Wańkowicz
  • Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca
  • Tren I, V, VII i VIII – Jan Kochanowski
  • II część Dziadów, Pan Tadeusz – Adam Mickiewicz
  • Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński
  • Opowieść wigilijna – Charles Dickens
  • Latarnik, Quo vadis, – Henryk Sienkiewicz

 

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE – DWIE W KLASIE 8

  • Dywizjon 303 – Arkady Fiedler
  • Krzyżacy – Henryk Sienkiewicz

KLASA 1 BRANŻOWA SZKOŁA

  • Biblia (fragm.), w tym fragmenty Księgi Rodzaju, Księgi Hioba
  • Mitologia, część I Grecja - Jan Parandowski
  • Iliada (fragmenty) - Homer
  • Antygona – Sofokles
  • Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty)
  • Bogurodzica
  • Pieśń o Rolandzie (fragmenty)
  • Wybrane pieśni, w tym: Pieśń IX ks. I, Pieśń V ks. II - Jan Kochanowski
  • Wybrane wiersze poetów: Daniel Naborowski, Jan Andrzej Morsztyn, Mikołaj Sęp-Szarzyński
  • Pamiętniki (fragmenty) - Jan Chryzostom Pasek
  • Romeo i Julia - William Szekspir
  • Skąpiec – Molier
Data dodania: 2022-03-27 21:50:56
Data edycji: 2022-03-27 21:55:50
Ilość wyświetleń: 117

Kalendarz

Misją Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego jest kształcenie, wychowanie oraz zapewnienie opieki dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, dążenie do ich maksymalnej samodzielności.

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook